Previous Next
O normalizačních hadech a scholastických žebřících DOUBRAVKA OLŠÁKOVÁ Libora Oates-Indruchová, socioložka, která se zaměřuje na pozdní socialistickou kulturu a gender,...
Střední Evropa jako transatlantický mýtus, konstrukt, velké vyprávění — a přece relevantní JAN MATONOHA Z hlediska pojetí střední Evropy (dále jen SE) je centrální myšlenkou knihy Jessie Labovové skutečnost, že...
Homiletika napříč staletími ANNA KOPOVÁ Kázání, řeč, homilie — dnes až na výjimky zcela marginalizovaný žánr, který největšího rozmachu dosáhl v...

Karel Jaromír Erben 18112011

Výstava obsahující 10 panelů k 200. výročí narození Karla Jaromíra Erbena, připravená ve spolupráci s Literárním archivem Památníku národního písemnictví a p. Karlem Čermákem.

 

Úvodní panel

Erben a jeho doba I

Erben a jeho doba II

Písně a říkadla

Báje a pohádky

Erben a Němcová

Kytice z pověstí národních

Zlatý kolovrat

Svatební košile

Záhořovo lože (Erben a Mácha)

 

Celá výstava (zip)

 

Výstavu poskytujeme zdarma, jedinou podmínkou použití výstavy je předání informace o místě a termínu její instalace.

O užití výstavy nás prosím informujte na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Doporučujeme tisknout barevně či černobíle na papír formátu A2/A3.

Výstavu můžeme zaslat poštou barevně vytištěnou na křídovém papíře ve formátu A3 za cenu pokrývající náklady na tisk, poštovné a balné.

 

Náhledy panelů

 

Pracovní listy k výstavě Karel Jaromír Erben 1811–2011

Erben a jeho doba

Písně a říkadla

Kytice z pověstí národních 1

Kytice

Svatební košile

Křížovky

Řešení a doplňující otázky

 

Erbenoviny

Atraktivně zpracovaná čítanka primárních textů k životu a dílu Karla Jaromíra Erbena, připravená ve spolupráci s Literárním archivem Památníku národního písemnictví. Obsahuje mj. rozhovor s Karlem Jaromírem Erbenem, anketu o vztahu K. J. Erbena a K. H. Máchy, recenzní rubriku soudobých kritických ohlasů, literární přílohu s rukopisy K. J. Erbena.

Erbenoviny vyšly tiskem v čísle 18/2011 literárního časopisu Tvar a nyní jsou  v rozšířené podobě k dispozici zde ke stažení.

 

Doporučujeme:

Básně Karla Jaromíra Erbena v plnotextové databázi Česká elektronická knihovna

Interpretace Erbenovy sbírky Kytice ve Slovníku básnických knih, který je dostupný v elektronické Edici E

 

Výstava byla dosud instalována na těchto místech:

ZŠ Ostrava (Gebauerova 8, Ostrava), Muzeum Hořice, Městská knihovna Roudnice nad Labem, Městská knihovna Trebíč, Knihovna Kroměřížska, Městská knihovna Turnov, Krajská knihovna Františka Bartoše Zlín, Městská knihovna Slavoj Dvůr Králové nad Labem, Městská knihovna Dačice, Gymnázium Dvůr Králové nad Labem, Gymnázium Jihlava, Gymnázium Dr. Karla Polesného Znojmo, Gymnázium Sázavská Praha, Obec Drahonice, Husova knihovna v Říčanech, Městská knihovna Hustopeče, Městská knihovna Tábor, Vědecká knihovna v Olomouci, Muzeum Dr. Š. Adlera v Dobré Vodě u Hartmanic, České centrum v Paříži, Centrum celoživotního vzdělávání Hustopeče, Štolbova městská knihovna v Nechnicích, Knihovna města Hradec Králové, Městská knihovna Česká Lípa, Městská knihovna Rychvald, Městská knihovna Paskov, Městská knihovna Řepiště, Městská knihovna Vratimov, Gymnázium Sušice, Obecní knihovně v Žilině, Městská knihovna Znojmo, Univerzita Adama Mickiewicze v Poznani, The English College in Prague - Anglické gymnázium, Knihovna města Police nad Metují, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Místní knihovna Velké Losiny.

 

Ukázky instalací výstavy:

 

Jaroslav Vrchlický 18531912

Výstava obsahující 15 panelů k 160. výročí narození a 100. výročí úmrtí Jaroslava Vrchlického, připravená ve spolupráci s Literárním archivem Památníku národního písemnictví a Literární akademií  Soukromou vysokou školou Josefa Škvoreckého.

 

Úvodní panel

Mladá léta

Čas zralosti

Itálie

Přítelkyně

Poslední léta

Básník

Epopej lidstva

Překladatel I

Překladatel II

Dramatik I

Dramatik II

Na Parnasu

Spory

Návraty

 

Celá výstava (zip)

 

Výstavu poskytujeme zdarma, jedinou podmínkou použití výstavy je předání informace o místě a termínu její instalace. 

O užití výstavy nás prosím informujte na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Doporučujeme tisknout barevně či černobíle na papír formátu A2/A3.

Výstavu můžeme zaslat poštou barevně vytištěnou na křídovém papíře ve formátu A3 za cenu pokrývající náklady na tisk, poštovné a balné (400 Kč).

 

Náhledy panelů 

Doporučujeme:

Básně Jaroslava Vrchlického v plnotextové databázi Česká elektronická knihovna.

Interpretace vybraných básnických sbírek Jaroslava Vrchlickéhove Slovníku básnických knih, který je dostupný v elektronické Edici E.  

Medailon Jaroslava Vrchlického ve slovníkové příručce Čeští spisovatelé 19. a počátku 20. století, která je rovněž dostupná v elektronické Edici E.

 

Výstava byla dosud instalována na těchto místech: 

Knihovna Vimperk, Městská knihovna Kouřim, Obecní knihovna v Chrustenicích, Městská knihovna Roudnice nad Labem, Městská knihovna Česká Lípa, Knihovna Kroměřížska, Gymnázium Teplice, Gymnázium Znojmo, Městská knihovna Planá nad Lužnicí, The English College in Prague - Anglické gymnázium, Knihovna Jiřího Mahena v Brně, Městská knihovna v Jindřichově Hradci, Městská knihovna ve Volarech, Místní knihovna Dalečín, Městská knihovna Jablonec nad Nisou, Městská knihovna v Jihlavě, Městská knihovna v Lounech, Krajská knihovna Fr. Bartoše ve Zlíně, Městská knihovna Svitavy, Městská knihovna Dačice, Městská knihovna Třebíč, Městská knihovna Tábor, Vědecká knihovna v Olomouci, Oblastní muzeum v Lounech, Univerzita Adama Mickiewicze v Poznani, Městská knihovna Cvikov, Městská knihovna Nová Včelnice, Knihovna Dr. E. Bořického Milín , Městská knihovna Kralupy nad Vltavou, Městské knihovna Poběžovice, Městská knihovna Bystré, Místní knihovna Dolní Studénky, Městská knihovna Zásmuky, Městská knihovna Rakovník Městská knihovna Sezimovo Ústí II, Městská knihovna Nové Hrady, Městská knihovna Poděbrady, Městská knihovna Poděbrady (pobočka Žižkov), Městská knihovna Žatec, Městská knihovna Písek, Knihovna Jana Drdy Příbram, Střední škola teleinformatiky Ostrava - Poruba, Městská knihovna v Boskovicích, Knihovna městského obvodu Liberec – Vratislavice nad Nisou, Místní knihovna Pavla Křížkovského v Holašovicích, Knihovna města Police nad Metují, Místní knihovna ve Tvrdonicích, Městské kulturní a informační centrum Poběžovice, Jihočeská vědecká knihovna v Českých Budějovicích, Vrchlického divadlo v Lounech, Městská knihovna v Chebu, Městská knihovna Lomnice nad Popelkou, MKS Tachov, Městská knihovna v Žamberku.

 

Ukázky instalací výstavy:

Členek o instalaci výstavy v Oblastním muzeu v Lounech a fotodokumentace.

 

Václav Hájek z Libočan. Život a dílo

Výstava obsahující 15 panelů k 460. výročí úmrtí Václava Hájaka z Libočan zveřejněná u příležitosti konference Na okraj Kroniky české a také v souvislosti s vydáním první moderní edice Hájkovy Kroniky.

 

Úvodní panel

Václav Hájek z Libočan v datech a kontextu dobových událostí

Církevní kariéra

Farářem a spisovatelem

První vydání Kroniky české

První vydání Kroniky české: dřevořezy

Kompozice Kroniky české

Další vydání Kroniky české

Překlady Kroniky české

Recepce Kroniky české

Hájek – zpravodaj

Překladatelská činnost

Umění převyprávět

Poslední léta a smrt

Podíleli se

 

Náhledy panelů

 

Ukázky instalací výstavy:

 

Výstava byla dosud instalována na těchto místech:

Místní knihovna Pavla Křížkovského Neplachovice, Městská knihovna Písek, Knihovna Česká Skalice, Křesťanské gymnázium Praha, Městská knihovna Kralupy nad Vltavou, Městská knihovna Hlinsko, Gymnázium Teplice, Městská knihovna Zásmuky, Ústřední knihovna FF MU Brno, Městská knihovna Žamberk, Městská knihovna Žatec, Městská knihovna Cheb, Městská knihovna Lysá nad Labem, Knihovna města Police nad Metují, Městská knihovna Ústí nad Orlicí, Univerzita Adama Mickiewicze v Poznani, Regionální muzeum Žatec; Městská knihovna Poděbrady.

 

„Hráno na harfu komínů“. Jiří Kolář a Kladno (1925–1945)

Výstava obsahuje 8 panelů k 100. výročí narození básníka a světoznámého výtvarníka Jiřího Koláře a tematizuje kladenskou etapu jeho života a tvorby. Je založena na původním výzkumu a přináší celou řadu nových informací a dosud nezveřejněných materiálů ze sbírek Literárního archivu Památníku národního písemnictví, Státního okresního archivu v Kladně a ve Strakonicích, Archivu bezpečnostních složek a rovněž ze sbírek soukromých. Ve fyzické podobě je spolu s materiálními artefakty instalována v Malé galerii Středočeské vědecké knihovny v Kladně.

 

Autoři: Jiří Mika, Jakub Říha.

Grafická koncepce: Markéta Jelenová.

 

Úvodní panel

Základní fakta

Třicátá léta v Kladně

Surrealistický adept z Kladna

Kladenská noc

Přespolní dělník

Za kouřem kladenských železáren

Podíleli se

 

Náhledy panelů

 

Výstava byla dosud instalována na těchto místech:

Středočeská vědecká knihovna v Kladně, Městská knihovna v Chebu, Městská knihovna v Písku; Městská knihovna v Lomnici nad Popelkou; Knihovna Kroměřížska.

 

Výstavy poskytujeme zdarma, jedinou podmínkou použití výstavy je předání informace o místě a termínu její instalace. 

O užití výstavy nás prosím informujte na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Doporučujeme tisknout barevně či černobíle na papír formátu A2/A3.

Výstavu můžeme zaslat poštou barevně vytištěnou na křídovém papíře ve formátu A3 za cenu pokrývající náklady na tisk, poštovné a balné (400 Kč).