Previous Next
O normalizačních hadech a scholastických žebřících DOUBRAVKA OLŠÁKOVÁ Libora Oates-Indruchová, socioložka, která se zaměřuje na pozdní socialistickou kulturu a gender,...
Střední Evropa jako transatlantický mýtus, konstrukt, velké vyprávění — a přece relevantní JAN MATONOHA Z hlediska pojetí střední Evropy (dále jen SE) je centrální myšlenkou knihy Jessie Labovové skutečnost, že...
Homiletika napříč staletími ANNA KOPOVÁ Kázání, řeč, homilie — dnes až na výjimky zcela marginalizovaný žánr, který největšího rozmachu dosáhl v...

Centrum pro studia komiksu ÚČL AV ČR a FF UP si vás dovoluje pozvat na dvoudenní výroční kolokvium Studia komiksu: reflexe a příležitosti, které se uskuteční v pátek 26. a sobotu 27. listopadu, z pandemických důvodů bohužel pouze v online prostoru.

Jazykovědné sdružení pořádá ve čtvrtek 25. listopadu od 13 hodin odborný seminář Popularizační diskurz z pohledu stylistiky, naratologie, historiografie. Své příspěvky zde přednesou i Alice Jedličková a Ondřej Sládek.

Letošní Textologické kolokvium se uskuteční v úterý 23. listopadu od 13 hodin v dolní zasedací místnosti naší pražské budovy. Zatím počítáme s osobní účastí. Na programu bude seznámení s aktuálně zpracovávanými edičními projekty, představení textologických zkoumání na poli historie a geneze textu a analýz dosud neznámých materiálů, edičních konceptů a metodologická reflexe i objevy. Především však nabídne prostor pro diskusi.

Ve středu 24. listopadu se uskuteční mezioborově obsazené pracovní setkání s názvem Výzkum konspirační imaginace: metody a sondy do mytopoetiky dneška. Vzhledem k aktuální epidemické situaci bude workshop bez diváků. Pro případné zájemce pak zveřejníme záznam.

V prestižním vědeckém časopise Nature Human Behaviour vyšel příspěvek, na kterém se podílel i kolega Petr Plecháč. Článek reaguje na studii z r. 2019, která podpořila hypotézu, že je známý epos dílem jediného autora.

Od úterý 9. do čtvrtka 11. listopadu máte jedinečnou možnost nakoupit vybrané tituly z produkce nakladatelství Ústavu pro českou literaturu AV ČR se slevou až 80 %.

Sborník vzniklý na základě semináře Intermediálních studií, konaného roku 2021 v rámci programu Literatura a mezikulturní komunikace na Masarykově univerzitě v Brně, vydaly spolu se svými studentkami a studenty kolegyně Alice Jedličková a Stanislava Fedrová.

Slovník české literatury po roce 1945banner 300dpi Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen banner bp Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny  Studentská literárněvědná konference  bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym2 cvi2 dcm2 euf2 fre2 gun2